Šećer od breze ili ksilitol je zaslađivač strukturno sličan bijelom šećeru, ali je to zapravo šećerni alkohol. Sadrži oko 40% manje kalorija od običnog šećera i može se dobiti procesiranjem breze pa je odatle i dobio naziv.
U nastavku članka pročitajte više o ljekovitosti i dobrobitima ksilitola.
Brezin šećer ili ksilitol
Ksilitol ili brezin šećer spada u skupinu šećernih alkohola. Nalazi se u obliku bijelog kristaličnog praha te se samim time ne razlikuje mnogo od običnog šećera. Šećerni alkohol je molekula slična šećeru, ali se drukčije metabolizira i ima manju energetsku vrijednost.
Bijeli šećer u manjim (umjerenim) količinama neće nam naškoditi, no u današnje se vrijeme šećer dodaje u gotovo sve proizvode koje možete kupiti u trgovinama. Od jutarnjih pahuljica, mliječnih proizvoda s okusima, pekarskih proizvoda, sokova, tjestenine i gotovo svih prerađenih proizvoda.
Zdravstveni stručnjaci su se usuglasili po pitanju štetnosti bijelog šećera, a posebice neprimjerenih količina istog koje danas unosimo u organizam. Šećer potiče mnoge promjene u našem tijelu od kojih su pretilost i dijabetes samo vrh sante leda.
Brezin šećer poznat je kao zdraviji oblik šećera primjeren za konzumaciju kod osoba koje imaju poteškoća s održavanjem zdrave razine šećera u krvi i tjelesne mase.
Mogu ga koristiti i:
- osobe oboljele od dijabetesa,
- djeca,
- trudnice.
Ksilitol je također veoma stabilan i otporan na visoke temperature, stoga se za razliku od meda koji mnogima zadaje poteškoće, preferira kod pripreme slastica i kolača umjesto šećera.
U većini proizvoda (pakiranog brezinog šećera) također je moguće pronaći nešto soli, uobičajeno 0.01 g.
Brezin šećer – dijabetes
Za dijabetičare i osobe koje zbog zdravstvenog stanja ne mogu unositi šećer u organizam, postoje mnoge zamjene i umjetni zaslađivači. Ipak, smatra se da su prirodne zamjene za šećer najpoželjnije, a među njima prva mjesta zauzimaju brezin šećer i stevija.
Dijabetes zahtjeva snižavanje razine šećera u krvi, posebice kod osoba kojima je razina glukoze u krvi iznad dopuštene granice. Brezin šećer je upravo iz tog razloga odlična opcija jer ima niski glikemijski indeks i 40% manje kalorija od običnog šećera.
Nizak glikemijski indeks znači da ksilitol oslobađa manje glukoze u krv a također ne utječe ni na povećanje koncentracije inzulina u krvi. Time ne dovodi do razvitka rezistencije na inzulin i posljedično dijabetesa tipa 2.
Studije provedene na laboratorijskim štakorima, poput one objavljene 2011. godine u časopisu Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, dokazuju da zamjena običnog šećera s ksilitolom u prehrani:
- dovodi do smanjena količine visceralnog masnog tkiva,
- poboljšava simptome dijabetesa,
- prevenira nakupljane suvišnih kilograma.
Dugotrajan utjecaj ksilitola na zdravlje organizma također nije u potpunosti istražen, ali se čini da je ksilitol siguran za konzumaciju, ističu nutricionisti sa zdravstvenog portala Healthline.
Tu je i problem što su umjetni zaslađivači u mnogim slučajevima slađi čak nekoliko desetaka puta više od samog šećera te osobe koje ih konzumiraju mogu postati sve više i više ovisne o slatkom okusu.
Odnosno, dolazi do desenzibilizacije (smanjenja osjetljivosti na slatkoću namirnica).
Bebe i djeca
ROYAL KINDER JELLY ampule a 10, Dodatak prehrani s matičnom mliječi za djecu od 3 godine
Recenzije
Još nema recenzija.